Kadirli’de Anadolu Masal Odası Açıldı

Kadirli’de Anadolu Masal Odası Açıldı

Anadolu Masalları Projesi kapsamında açılan Anadolu Masal Odası’nda okul öncesi, ilkokul ve ortaokul çağındaki çocuklar masal dinliyor, Anadolu kültürüyle ilgili geleneksel bilgiler ediniyor, oyunlar oynuyor.
Masal Odası, Milli Eğitim Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu iş birliğiyle yürütülen proje çerçevesinde, Kadirli Belediyesi Kent Müzesinde açıldı.
Osmaniye’de genelinde ilk olarak Kadirli Belediyesi Kent Müzesinde oluşturulan Masal Odası’nın açılışına Kadirli Kaymakamı Vehbi Bakır, Belediye Başkanı Ömer Tarhan, İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı Erbay Tan, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Büro Proje Koordinatörü Anadolu Masalları Osmaniye İl Temsilcisi Uzman Fatma Alaca ile, Minik Öğrenciler ve öğretmenler katıldı
Belediye Başkanı Ömer Tarhan yaptığı açılış konuşmasında öğrencilerimizin Masal Odasında Anadolu Masalları ile hem öğrenip hem oynayacak olmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek 2 müjde verdi.
Başkan Tarhan Yer tahsisini yapılan Oyuncak Müzesi’nin Kent Müzesi yanında yapılacağını belirterek şunları kaydetti; “ Kadirlimizin kimliğini bünyesinde barındıran şuan burada hep birlikte bahçesinde bulunduğumuz Kent Müzemizin hemen yanında kamulaştırması yapılan arazide Çocuk Oyunları Müzesini inşaa edeceğiz. Ayrıca Kasım Ayındaki ara tatilde sevgili öğrencilerimize yönelik tiyatro etkinlikleri yapılacak. Yine 14 Kasım’da İllüzyonist, sihirbaz ve tiyatro oyuncusu Sermet Erkin Kadirli’d öğrencilerimiz ile buluşturacağız. Masal Odası artık öğrencilerimizin emrinde olacak ve istedikleri zaman gelebilecekler. Osmaniye’de bir ilk olan Masal Odası’nın İlçemizde açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”
Osmaniye İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı Erbay Tan ise Konusunda uzman akademisyen tarafından derlenen 81 masalın görevli öğretmenlerce anlatıldığı masal evinde çocuklara Anadolu kültürü hakkında bilgiler verilip topaç, misket, sek sek gibi geleneksel oyunlar da öğrenecekler dedi.
Anadolu Masalları Osmaniye İl Temsilcisi Uzman Fatma Alaca ise Masal Odası ile ilgili öğrencilere bilgiler vererek “ Çocuklar masal odamızda dinledikleri masalla ilgili etkinlikler yapmak ve bilgilerini pekiştirmek. Hem yaratıcılıklarını hem de masalla ilgili akıllarında kalanları canlandırabilecekleri birtakım etkinlikler yapacaklar. Unutulmaya yüz tutmuş oyunlarında Masal Odası ile gelecek nesillere aktarılacak” dedi.