AŞIK FEYMANİ KÜLTÜR EVİ’NİN TEMELİ ATILDI

AŞIK FEYMANİ KÜLTÜR EVİ’NİN TEMELİ ATILDI

Aşık Feymani Kültür Evi’nin Temeli Dualarla Atıldı

Aşık Feymani Kültür Evi’nin temel atma töreni Kadirli İlçemizde yapıldı. Törene Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Kadirli Kaymakamı Vehbi Bakır, Kadirli Belediye Başkanı Ömer Tarhan, Büyük Ozan Aşık Feymani ve ailesi, kamu kurum ve kuruluşları il ve ilçe müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Tören Ünlü Ozan Aşık Feymani’nin yetiştirdiği ozanların seslendirdiği eserlerle başladı. Törenin açılış konuşmasını yapan Kadirli Belediye Başkanı Ömer Tarhan, “Çukurova Bölgesi aşıkların, şairlerin, ozanların bölgesi. Biz Feymani ustamıza kendisinin evinin yanında bir Kültür Merkezi açmaya söz vermiştik ama Feymani Ustamızın tercihi Kadirli oldu. Merkezde böyle bir yerin olması Feymani Ustamdan sonra da bu kültürün yaşaması açısından önemli. Feymani Ustam deyince akan sular durur. Sayın Valimizin, Sayın Kaymakamımızın ve diğer sivil toplum örgütlerinin öncülüğünde burada bir yer yapılıyor. Hayırlı uğurlu olsun. Allah-u Teâlâ Feymani Ustama, ailesine uzun, sağlıklı, huzurlu bir ömür versin.”dedi.

Kadirli Kaymakamı Vehbi Bakır ise yaptığı konuşmada, “Bugün burada ömrünü güzel söz söylemek üzere geçirmiş bir büyüğümüze, Sayın Valimizin öncülüğünde, destekleriyle, teşvikleriyle, Onun sözüne bir eser bırakmak üzere toplanmış bulunmaktayız.Bize yol gösteren Sayın Valimize teşekkür ediyorum. Bu fikre sahip çıkan İlçemizin iş adamlarına, hayırseverlerine, burayı tahsis eden Belediye Başkanımıza ve Meclis Üyelerine teşekkür ediyorum. İnşallah bu eser sözüyle, sazıyla gönlümüzdekini, vicdanımızdakini söyleyen Aşık Feymani’ye yaraşır bir eser olur. Hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.”dedi.

Büyük Ozan Âşık Feymani ise yaptığı konuşmada, törene katılan herkes teşekkür ederek, “Bu aşıklık geleneği sıradan bir gelenek değil. Bu gelenek bizim Türk Milletine has, Rabb-ül Alemin özel verdiği bir meslek gibi. Başka devletlere bakıyoruz onlar da yok. Doğaçlama dediğimiz, eski söyleyişle irticalen, iki aşık karşı karşıya gelirse anında söyleme sadece Türk Milletindeki aşıklık geleneğinde var.”diye konuştu. Büyük Ozan Aşık Feymani, Kültür Evi’nin yapımında emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ederek sözlerine son verdi.

Vali Dr. Erdinç Yılmaz ise yaptığı konuşmada, “Osmaniye’mizin, Kadirli’mizin, Çukurova’mızın çok değerli üstadı, ozanlar ozanı Feymani Amcamız, büyüğümüz adına böyle bir eserin temelinin atılmasında sizlerle bir arada olmaktan çok mutluyum. Bu eser benim meslek hayatımda da asla unutmayacağım güzel bir eser olacak ve bu eser uzun yıllar Feymani Amcamızın, üstadımızın değerlerini taşıma anlamında çok önemli görev görecek.”dedi. Vali Yılmaz sözlerinin devamında temel atma törenine katılan herkese teşekkür ederek, “Bu eserin kazandırılmasında Belediye Başkanımızın desteği ve yerin sağlanması çok önemliydi, kendisine çok teşekkür ediyorum. Kadirli’mizin, Çukurova’mızın, Türk Milletinin geleneklerinin yaşatılmasında önemli bir Merkez olacak bu eserin yapılmasını sağlayacak arkadaşlarımı kutluyorum. Böyle değerlere ne yapsak az kalır, bu da bize nasip oldu. Feymani Ustamız değerimiz, büyüğümüz ne mutlu ki bugün aramızda. Ne mutlu ki ben bu büyük değeri tanıdım. Aşıklık geleneğini, ozanlarımızın geleneklerini mutlaka geleceğe taşımamız lazım. Bu eser bu anlamda da çok kıymetli. Feymani Üstadımız öyle şeyler söylemiş ki bunlar bence yüzyıllarca devam edecek ve burası da buna aracılık edecek.”dedi. Vali Yılmaz sözlerine şöyle devam etti, “Üstadımız iyi ki var, iyi ki bizimle. Bu milletin sesi oldu, değerlerini anlattı.”dedi. Vali Yılmaz, Aşık Feymani Kültür Evi’nin hayırlı olmasını dileyerek sözlerine son verdi.

Açılış konuşmaları sonrasında okunan duaların ardından Âşık Feymani Kültür Evi’nin temeli Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Büyük Ozan Aşık Feymani ile ailesi ve protokol mensupları tarafından atıldı.