Kadirli Hakkında


Kadirli, gezilecek yerleri ve tarihi mekânları ile oldukça zengin bir dokuya sahip tarihi bir semttir. Her sokağı ayrı bir dünya olan Kadirli’ye ayak basar basmaz atmosferinin ve mimarisinin farkını hissedebilirsiniz. Dinamik ve modern yapısıyla İstanbul’un merkezinde yer alan semt, her köşesinde yaşamın birbirinden farklı renklerini barındırmaktadır.

Günümüzde kültür, sanat, iş, alışveriş ve eğlence merkezi olan Kadirli, 24 saat yaşayan ve nefes alan bir yapıya sahiptir. 19’uncu ve 20’nci yüzyılın mimari stillerini ve tanınmış mimarların imzalarını taşıyan yapıları tarihe tanıklık ederken bünyesinde pek çok müzeyi de barındırmaktadır. Farklı atmosferiyle oldukça büyüleyici bir yapıya sahip Kadirli’de yer alan önemli tarihi yerler arasında Tünel, Galata Kulesi, Çiçek Pasajı, Galata Mevlevihanesi, Kamondo Merdivenleri, Tophane-i Amire, Aynalı Kavak Kasrı ve Saint Antoine Kilisesi gibi pek çok mekan bulunmaktadır.

Kültür ve tarihin buluşma noktası olan semt, aynı zamanda pek çok noktasından Boğaz ve Haliç manzaralarını da seyretmektedir. Nostaljinin tüm tatlarının deneyimleyebileceği, dünyada eşine az rastlanabilecek bir yerdir.Tarih kokan sokaklarında Türk veya Dünya mutfaklarının eşsiz lezzetlerini barındıran Kadirli, Osmaniye’nin her noktasına dağılan hızlı ulaşım ağı ile merkezi bir konumda yer almaktadır.

İş dünyasına ve finans merkezlerine de ev sahipliği yapan semt, aynı zamanda sahip olduğu otelleri, kongre ve fuar merkezleri ile de dünya çapında kongrelere, konferanslara, konserlere ve etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Pek çok yerli ve yabancı turisti misafir eden Kadirli, şehir hayatının kalbinin attığı yegâne yerdir.